Elizabeth Salmonson 24 nov 21:33 om Välkommen till Katarina Grettes magiska värld
söndag 29 maj 2016 00:01
FÖRETAGARNA LIDINGÖ. I torsdags utsågs Företagarna Lidingös ordförande Katarina Palmstierna till Årets påverkare på Företagarnas kongress, som hölls i Åkersberga.
- Jag är jätteglad, jag har verkligen kämpat för att påverka beslutsfattarna i företagarnas frågor, sa Katarina Palmstierna efter att hon fått priset som Årets påverkare.
Hon var nominerad i hela fyra av fem klasser: som Årets Superstar, som Årets värvare, som Årets påverkare och som företrädare för Årets Förening.
– Det är stort att vara nominerad i fyra klasser och det känns extra roligt då vi arbetat hårt med både stora och viktiga lokala områden för Lidingös utveckling och med små men viktiga frågor för varje företags utveckling, säger Katarina Palmstierna.
Motiveringen till priset lyder:
En glädjespridare som med sitt positiva sätt har lyckats skapa mycket goda relationer med politikerna på orten vilket resulterat i att Företagarna numera är en organisation som är självklar i diskussionerna om kommunens framtid. Föreningens mediagenomslag har dessutom öka markant. Att föreningen både behållit sina medlemmar och lyckats rekrytera nya är hon en stark bidragande faktor till.
Företagarna Skurup blev Årets Förening, Lasse Nilsson från Karlshamn blev Årets värvare och Tove Palin från Sundsvall blev Årets Superstar.
Helena Bargholtz 2016-06-03 13:15
Daniel Larson 2016-06-03 10:38
Amelie Tarschys Ingre (L) 2016-05-30 00:00
Torsten Engevik 2016-05-29 09:57
Äta. Bo. Sevärdheter. Barn på ön. Resa till Lidingö. Fakta
Annonser från Google