Lidingösidan

Lidingö torsdag 23 maj 2013 v. 21

Väder Lidingö

Lidingösiffran är nu: 925,3

Bostadshotellets hyresgäster uppsagda till 30 juni

De 110 hyresgästerna i bostadshotellet i Larsberg har nu sagts upp av Lidingö stad, med avflyttning den 30 juni 2012. Bakgrunden är att fastighetsägaren, Vaktfyren Fastighets AB, sagt upp hyresavtalet med Lidingö stad. Staden driver genom Stiftelsen hotellhem i Stockholm bostadshotellet, som har smålägenheter för korttidsboende.

– Vi beklagar verkligen den uppkomna situationen och gör allt vi kan för att hjälpa hyresgästerna. Dels har vi fört frågan till hyresnämnden för att få utflyttningen framflyttad, dels förhandlar vi med fastighetsägaren för att hitta evakueringslägenheter, säger Lidingö stads fastighetschef Sven Riddarström i ett uttalande.

Lidingö stad har hos hyresnämnden begärt uppskov med avflyttningen. Beslut i hyresnämnden väntas 11 juni. Staden för också förhandlingar med fastighetsägaren för att få fram evakueringslägenheter. Detta i väntan på att det planerade bostadshotellet på Lidingö sjukhem färdigställs under 2014.

Länk till några av Lidingösidans tidigare artiklar om bostadshotellet.

Inga kommentarer hittills.

Lägg till ny kommentar:

Fler artiklar från Politik.

Lidingö ökar mottagandet

Ensamkommande ungdomar. Från oktober ökar Lidingö stad mottagandet av…

”Nu måste vi samarbeta om regionens cykelvägar”

En cykelväg ska inte ta slut vid kommungränsen. Det är vårt ansvar att…

Miljöpartiet: Tala om att Lidingö hospice finns!

- I augusti 2010 blev vi och andra partier överens om att stärka Lidin…

Lidingöcentern vill ha fler infartsparkeringar på ön

Behovet av infartsparkeringar på Lidingö är idag akut. Vi vill att man…

Ägardirektiven för Lidingöhem gårdagens enda stridsfråga

Kommunfullmäktige. Måndagens kommunfullmäktigemöte på Lidingö blev en…

Senaste kommentarerna

Annonser: