torsdag 5 juni 2014 23:25
Planprocessen kring Centrum/Torsviks (C/T:s) utveckling har nu resulterat i ett nedbantat planprogram som kommer att bli föremål för beslut i KF 2014.06.16.
Programmet innehåller även ett förslag till genomförande av vilket framgår att överdäckningen av “trafikdiket” skjuts längst bort i genomförandeprocessen och färdigställandet av denna viktiga miljöinvestering ligger i bästa fall 15 år fram i tiden. Anledningen till denna sena placering uppges vara att man därigenom får “balans” i projektekonomin, (pengar in, resp ut plus ränta).
Det här är inte rimligt. Av alla de förslag som från början presenterades beträffande C/T så är överdäckningen vid “Torsviks torg” ett av de få som överlevt Lidingöbornas protester. Alla vill bli av med vad KS:s ordförande kallar ett “bullerstört blåshål”. Han kunde dessutom tillagt “anskrämligt” utan att någon protesterat. Detta elände har Lidingöborna fått stå ut med i över 40 år och nu menar tydligen stadens ledning att pinan ska förlängas. Man får en märklig känsla av “bestraffningsåtgärd”.
Beträffande projektkalkylen så krävs en modernare och mer miljömedveten beräkningsmodell än den traditionella. Sådana faktorer som “trafikbuller” och “otrivsam miljö” måste prissättas och byggas in i kalkylen. Jag är ganska övertygad om att det inte behövs höga värden på dessa storheter för att kalkylen ska tippa över till förmån för en tidig överdäckning. Och jag är säker på att Lidingöborna om så skulle vara hellre betalar några kronor extra för en sanering av miljön vid Torsviks torg än deltar i den miljonrullning av konsultarvoden som hittills präglat hela frågan.
Överdäckningen skulle också ge ett välbehövligt handtag till den kommersiella verksamheten i området som nu i många år fått kämpa i motvind vid detta ofullbordade torg. Jag föreslår avslutningsvis att Lidingöborna inbjuds att delta i utformningen av bebyggelsen vid torget så att detta blir en sådan attraktiv och trivsam “mötesplats” som talas så mycket om i stadens broschyrer.
Per Svensson
Paul Lindquist 2014-06-11 10:33
Ingela Danielsson 2014-06-07 12:45
Björn Tarras-Wahberg 2014-06-07 09:58
Lars Hedberg 2014-06-07 08:24
Arne Noaksson 2014-06-06 11:59
Anders Wennberg 2014-06-06 09:39
Filip Svanberg 2014-06-06 08:13
Henry Duhs 2014-06-06 07:20
Äta. Bo. Sevärdheter. Barn på ön. Resa till Lidingö. Fakta
Annonser från Google