Evenemangen finns nu på Visit Lidingö
Börjar: 2016-09-03 21:00 Slutar: 2016-09-03 22:10
Benjamin Åberg spelar på cembalon i Lidingö kyrka. Foto: Mattias Rolund
Konserthösten i kyrkorna på Lidingö startar med att Benjamin Åberg spelar J S Bachs tidlösa mästerverk Goldbergvariationer. Och han gör det på det vackra och fascinerande instrumentet cembalo.
– Musiken är en enorm musikalisk skatt som inte lämnar någon oberörd, säger Benjamin Åberg, kyrkomusiker i Lidingö församling och en av Sveriges främsta cembalister.
Konserten startar klockan 21.00. Här möter vi natten med J S Bachs virvlande Golbergvariationer. Legenden berättar att han skrev stycket på beställning av Baron von Keyserling som led av sömnlöshet. För att driva tiden brukade baronen be sin huscembalist, Johann Gottlieb Goldberg, spela musik för att muntra upp honom i nattens sena timme. Nu får även lidingöborna chansen att bli uppmuntrade.
Konsertlängd: 70 minuter
Fri entré
Äta. Bo. Sevärdheter. Barn på ön. Resa till Lidingö. Fakta
Annonser