onsdag 17 oktober 2012 15:08
Axel Linderholm vann Melodifestivalen på Lidingö med "Summertime". Nu väntar den stora finalen i Väsby. Foto: Bo Vading, piqs.se
I fredags avgjordes Lidingös Melodifestival för personer med funktionsnedsättning, på Elverket. Axel Linderholm vann juryns gillande med “Summertime” och blev därmed Lidingös representant vid den stora tävlingen “Väsby Melodifestival 2013” som avgörs den 9 februari nästa år, med deltagare från 15 kommuner i landet.
Det här är första gången som Lidingö deltar i tävlingen och de sju som ställde upp har valt sina melodier, tränat hårt, repeterat och repeterat och nu, äntligen fått framföra sina verk.
Axel Linderholm var överlycklig när allt var klart och han fick också sjunga sitt bidrag en extra gång. Artisterna fick ackompanjemang av unga musiker från Musikskolan. Det hela var hur proffsigt som helst.
Evenemanget var ett samarbete mellan Lidingös förvaltningar inom äldre- och handikapp, kultur- och fritid samt utbildning. Läs mer på denna länk.
Sofi Fagernäs rockar loss i Spice Girls-låten "Denying". Häftigt! Foto: Bo Vading, piqs.se
Andreas 2012-10-18 23:15
Äta. Bo. Sevärdheter. Barn på ön. Resa till Lidingö. Fakta
Annonser från Google