Elizabeth Salmonson 24 nov 21:33 om Välkommen till Katarina Grettes magiska värld
torsdag 23 februari 2017 16:08
FÖR FILMERNA OM PAOLO MACCIARINI. Sveriges största dokumentärfilmspris, "Eric Forsgrens dokumentärfilmspris", gick i år till filmaren Bosse Lindquist. Prissumman är på 100 000 kronor och delades i år ut för åttonde gången. Ceremonin ägde rum i början av februari vid "Dokumentärdagen" i Piteå. Priset är instiftat av lidingöbon Eric Forsgren och juryordförande har varit Charlotte Hellström, SVT.
Bosse Lindquist fick utmärkelsen för sina tre program om läkaren Paolo Macciarini som fuskade med strupoperationer på Karolinska sjukhuset.
Motiveringen:
”Bosse Lindquist har i en rad uppmärksammade dokumentärer för både TV och radio utvecklat en personlig berättarform som engagerar en stor publik.
I dokumentärserien ”Experimenten” lyckas han förena ett gediget journalistarbete med ett dokumentärt berättande av hög klass. Med envishet och kompromisslöst ger han i ”Experimenten” inte bara en bild av en fuskande läkare och forskare utan avslöjar också en akademisk kultur där prestige och äregirighet i värsta fall kan få ödesdigra konsekvenser för enskilda människor.”
Äta. Bo. Sevärdheter. Barn på ön. Resa till Lidingö. Fakta