tisdag 10 januari 2012 21:00
Randy Jämtlid, marknadsansvarig på Millesgården, är mycket glad åt de stigande besökssiffrorna. Glasskulpturen ingår i utställningen Glasstress som pågår till och med söndag. Om ett par veckor är det dags för "Pippi och lite till", med illustrationer av Ingrid Vang Nyman.
Millesgårdens besökssiffror för 2011 blev rekordhöga. 101 913 personer passerade ingången vilket är det högsta besöksantalet på åtta år.
– Det här är mycket roligt säger Millesgårdens marknadsansvariga Randy Jämtlid. Det är resultatet av en medveten planering att få rätt utställningar under säsongerna. Vi tror att många stockholmare sett alla positiva recensioner om våra utställningar och beslutat sig för ett besök.
– De utländska besökarna kommer oavsett utsällningar, för att uppleva hela Millesgården, säger Randy Jämtlid, för här finns något helt unikt.
Det är inte bara Millesgården som haft ökande besöksantal. Skansen hade t.ex. förra året de bästa besökssiffrorna sedan 1993 och Moderna Museet ökade med 14 procent.
Per Larsén 2012-01-10 22:42
Äta. Bo. Sevärdheter. Barn på ön. Resa till Lidingö. Fakta
Annonser från Google