Väder Lidingö

Lidingö måndag 19 maj 2025 v. 21

Senaste kommentaren - Se fler

Omdebatterad bok om byggmarknaden i ny upplaga

onsdag 16 januari 2008 23:34

Gåshaga Brygga I boken handlar ett kapitel om NCC-husen vid Gåshaga Brygga.

För sju år sedan gavs boken ”Byggande med kunskap och moral” ut av tretton oberoende experter. Nu har tre av dem givit ut en ny upplaga.

Bok blev omdebatterad och ifrågasatt för man påstod att den svenska byggmarkanden inte bara var infekterad av fukt och mögel utan även av fusk och mygel.

Ett av de rättsfall som beskrivs handlar om Sophia Salenius som bodde i ett av NCC-husen vid Gåshaga Brygga. Familjen Salenius drabbades av näsblod, blodförändring och astma sedan de flyttat in i huset. Vid markundersökning fann man s.k. PAH:er, vilka är starkt cancerframkallande ämnen, under huset. När familjen flyttade upphörde de akuta besvären.

NCC har hela tiden avvisat påståendet att den osanerade marken skulle utgöra en fara för hälsan. I december 2007 lades också åklagarens förundersökning ned om miljöbrott.

Läs mer om boken på denna länk

Dela Omdebatterad bok om byggmarknaden i ny upplaga

Kommentera

Fler artiklar från Lidingö

Upplev Lidingö

Äta. Bo. Sevärdheter. Barn på ön. Resa till Lidingö. Fakta

Senaste kommentarerna

Annonser från Google