Anders Djerf 5 dec 00:09 om Göran Swedrup får utmärkelsen "Årets ängel"
onsdag 14 mars 2018 17:18
CAFÉ VID VATTNET. I slutet av maj öppnas dörrarna till "Vattenverket", som kan bli ett nytt vattenhål Lidingö. Det är det gamla vattenreningsverket vid Kottlasjön som nu byggs om. Här blir det caféverksamhet från fredag middag till söndag kväll och konferenser under veckorna. Bakom projektet står Högberga gårds VD Johan Hjort och han kallar byggnaden för Högberga Gårds egen bakficka.
Huset ligger bara några meter från Kottlasjöns södra strand och man når det via Insjöhagsvägen, som går från Gåshagaleden, om man åker bil. Men man kan naturligtvis också gå från Breviksbadet eller Badberget vid Kottlasjön.
- Där kommer vi att erbjuda en möteslokal för avskilda möten med absolut sjökontakt, café och festverksamhet på helgerna. Vårt mikrobryggeri som idag finns i Högbergas källare flyttar till Vattenverket och får större lokaler samtidigt som vi byter namn till Lidingö Bryggeri. Just nu är det byggarbetsplats men bara att kliva in där och veta att vi kan erbjuda detta om bara några månader, är fantastiskt, säger Johan Hjort.
"Vattenverket" hette från början Breviks Elektricitets- och Vattenverk och byggdes år 1915. Vattnet togs då från Kottlasjön, renades med ozongas i vattenverket och pumpades sedan upp till Breviks numera rivna vattentorn. Huset har under de senaste åren stått tomt men var tidigare även privatbostad. Nu renoveras det av Lidingö stad.
Owe Lindh 2018-08-10 16:47
Ulrika Levihn, Ordförande Kottlasjöns Vänner 2018-03-17 19:21
Pauline Holst Blomqvist 2018-03-15 13:18
Anders Odéen 2018-03-14 17:48
Äta. Bo. Sevärdheter. Barn på ön. Resa till Lidingö. Fakta