måndag 10 september 2012 13:53
Vaktfyren Fastighets AB,, som äger bostadshotellet Fyrvaktaren i Larsberg, och Lidingö stad är överens om de som bor i bostadshotellet får vara kvar tills stadens nya bostadshotell på Lidingö sjukhem har blivit färdigt någon gång under 2014.
Den överenskommelse som gällt mellan parterna är att utflyttning måste ha skett den 1 oktober i år. Men Lidingö stad har begärt uppskov med avflyttning hos Hyresnämnden. Samtidigt har förhandlingar pågått med fastighetsägaren för att få fram ersättningslägenheter. Parterna har nu nått en överenskommelse innan Hyresnämnden haft sitt sammanträde.
Lidingö stad har sedan länge ett avtal med Stiftelsen Hotellhem i Stockholm, SHIS Bostäder, om att de tar hand om uthyrningen av bostadshotellets lägenheter. Avtalet förlängs tills det nya bostadshotellet är klart.
Länk till några andra av Lidingösidans artiklar om bostadshotellet.
Äta. Bo. Sevärdheter. Barn på ön. Resa till Lidingö. Fakta
Annonser från Google