lördag 5 september 2015 23:02
Nu är den sista milen på Lidingöloppet elbelyst. Invigningen skedde i kväll klockan 20.00 och direkt därefter startade drygt 200 löpare invigningstävlingen "Lidingö Ljuslopp". Loppet startade på Grönsta gärde och slutade på Lidingövallen så hela sträckan denna kväll var 11 kilometer. Vann gjorde David Nilsson från Högsby IF på tiden 36:29.4. Bästa kvinna blev Hanna Jansson från IFK Lidingö, på tiden 46:37.3.
Invigningen av elljusspåret skedde på ett mycket elektriskt sätt. Ingen bandklippning utan istället en sammankoppling av två elsladdar. Kontakten blev omedelbar och spåret lystes upp. Invigningstavlaren kommunalrådet Anna Rheyneuclaudes Kihlman (M) sa att det är få, eller inga terränglopp som har en så mytomspunnen sista mil som Lidingöloppet. Abborrbacken är känd över stora delar av världen och att klara den är den stora utmaningen, kanske större än loppet självt.
- Nu får alla lidingöbor och alla hitresta chansen att uppleva den sista milen även under den mörka tiden. Man kan nu springa, gå, cykla, åka skidor, ja kort sagt stärka sin hälsa i spåret, året runt.
IFK Lidingö Friidrott och IFK Lidingö Skid- och Orienteringsklubb står för huvuddelen av belysningsdprojektet, med bistånd från Elverket i Vallentuna och Lidingö stad. Både Elverkets VD Patrik Johansson och Lidingöloppets ordförande Staffan Movin önskade alla löparna lycka till innan man, med förenade krafter, kopplade ihop de två sladdarna. Och så blev det ljust.
Sedan var det dags för de drygt 200 löparna att börja springa på ett av de längsta elljusspåren i landet. Kvällstemperaturen låg runt 14 grader och inget regn kom, kort sagt en fantastisk kväll att springa ett terränglopp. Den 26 september är det dags för Lidingöloppets 30 kilometer då många fler kommer att uppleva hur ljust det blivit i Grönstaskogen.
Hela resultatlistan finns på denna länk.
Markeringen på kartan visar var själva invigningen ägde rum.
Rolf Hattenbach 2015-09-09 21:06
Martin Terry 2015-09-06 17:53
Patrik Buddgård (C) 2015-09-06 16:02
Anders Bergstedt 2015-09-06 08:07
Niklas Karnros 2015-09-05 23:50
Äta. Bo. Sevärdheter. Barn på ön. Resa till Lidingö. Fakta
Annonser från Google