söndag 27 maj 2018 14:49
SLUTADE VID BOSÖN. Gårdagens seglingstävling Lidingö Runt, som i år firade 70 år, blev en av de kortaste i tävlingens historia. I den lätta vinden under lördagsförmiddagen tog det hela två timmar att komma till udden vid Högberga från starten nedanför Foresta. När tävlingsledningen insåg att det skulle ta för lång tid för alla att nå målet vid Torsviks fyr, på andra sidan Lidingöbron, beslöt man att istället lägga målet vid Bosön.
125 båtar fullföljde tävlingen. Den snabbaste kom i mål efter 3 timmar och 13 minuter, medan den som tog längst tid på sig använde 6 timmar och 35 minuter för att korsa mållinjen. Dessutom bröt ett 30-tal båtar tävlingen. Totalsegrade gjorde Jonas Andersson från Täby Båtklubb som seglade en Farr 40 med namnet Stormtrooper.
Anders Wennberg, som deltog i tävlingen skriver:
Det var väldigt lite vind, och det tog två timmar eller mer för de flesta att nå udden vid Högberga. Vid Högberga kom en gummibåt med två kvinnliga tränare från Lidingö Jollseglare och visade Signal S (blå och vit flagga) vilket innebär avkortad bana - målet låg istället vid Bosön.
Efter udden vid Högberga kom dock lite mer vind, och från en ny riktning. Det blev kryss i Halvkakssundet i 3-4 m/s. På Askrikefjärden blev det läns och spinnakrarna åkte upp! Dock mojnade successivt vinden igen, så det var verkligen rätt beslut att korta av banan vid Bosön.
Äta. Bo. Sevärdheter. Barn på ön. Resa till Lidingö. Fakta
Annonser från Google