söndag 6 maj 2018 10:39
SOLIGT OCH VARMT. Igår avgjordes den sjätte upplagan av Lidingöloppet MTB. Strålande sol och +17 grader. Det blev ett race med full fart från början där Team Serneke Allebike med Emil Lindgren i spetsen körde hårt från början och tog hela pallen för 2:a året i rad. I damklassen, med en ny damstart, drog Emmy Thelberg det längsta strået i spurt mot Hanna Bergman och Åsa Erlandsson.
I herrarnas lopp fick Emil Lindgren en liten lucka och kunde spurta hem sin andra raka seger på Lidingö. Tvåa i mål var, likt förra året var Michael Olsson, och trea blev fjolårstrean Dennis Wahlqvist. Alla tre var inom 2 sekunder i mål och segertiden blev 2:01:16.
Med den nya damstarten gavs de startande chansen att positionerna sig på ett bättre sätt mot sina konkurrenter. Ett tätgäng höll ihop hela vägen in mot mål och det hela avgjordes sista biten med en spurt. Längsta strået drog Emmy Thelberg, Team TCM, som äntligen tog en seger efter två stycken 2:a-platser 2014 och 2015. Tvåa i mål var Hanna Bergman, Falu CK, och trea i mål blev Åsa Erlandsson, Varbergs MTB. Seger tiden blev 2:25:17.
Äta. Bo. Sevärdheter. Barn på ön. Resa till Lidingö. Fakta
Annonser från Google