söndag 25 mars 2018 15:46
För att Lidingö C ska kunna genomföras och överleva krävs att antalet bostäder är tillräckligt för att finansiera infrastrukturen, att centrum byggs ut med nya funktioner och att kommunikationerna förbättras. Så politiker: Ta ert ansvar och bygg det som är nödvändigt för genomförandet och för ett hållbart centrum. Det skriver Hans Lefvert, ordförande för Centrala Lidingö Villaägareförening.
Reflexioner efter mötet i Ansgarskyrkan i onsdagen den 20 mars om Lidingö Centrum.
För att Lidingö C ska kunna genomföras och överleva krävs att:
1. Antal bostäder är tillräckligt för att finansiera infrastrukturen för Lidingö C. Intäkterna från försäljningen av marken i Lidingö C ökar genom de byggrätter som beviljas.
2. Lidingö C byggs ut med nya funktioner som ger service och möjligheter till möten för Lidingöborna och som är anpassat till nya köpvanor och konkurrensen från utbudet i Norra Djurgårdsstaden.
3. Kommunikationerna måste förbättras så att alla Lidingöbor lätt kan nå Lidingö C genom att alla trafikflöden passerar Lidingö C. En dragning av Lidingöbanan genom Lidingö C ger en direktförbindelse från södra ön, och också en direkt regional koppling med Spårväg City, som alternativ/komplement till T-banan. Tvärförbindelserna på Lidingö förbättras genom omstigning mellan bussarna och Lidingöbanan i Lidingö C.
Stadsutveckling ska finansieras utan bidrag från skattebetalarna. För att göra detta möjligt måste Lidingö C med bostäder dimensioneras så att det kan byggas och överleva på sikt.
Intäkter fås genom Lidingö stads försäljning av mark/byggrätter och de värdeökningar som skapas genom förbättrade kommunikationer i centrum och utmed Lidingöbanan. Intäkter erhålls även genom utveckling av områden, när spåren flyttas till Södra Kungsvägen, t.ex. i anslutning till Baggeby station.
För att få fullt stöd från Landstinget med finansiering krävs fler bostäder än Lidingös planer. En delfinansiering liknande den för dubbelspåret på bron är mer realistisk. Landstinget har beräknat att en omläggning av Lidingöbanan ger 300 mkr i restidsnytta.
Det finns även stadsbidrag att få genom Stadsmiljöavtal.
På mötet framgick att huvuddelen av Lidingös politiker är positiva till en omdragning av Lidingöbanan genom centrum. Det är nu läge för att samarbeta så att projektet kan genomföras i närtid och i samband med centrumutbyggnaden i Lidingö C/Torsvik.
Lidingöborna vill ha ett småskaligt centrum, som kan utvecklas och överleva genom sin service, närhet och särart. Ta ert ansvar och bygg det som är nödvändigt för genomförandet och för ett hållbart centrum.
Hans Lefvert
Ordf. Centrala Lidingö Villaägareförening (CLV)
Göran Tegnér (L) 2018-04-04 15:54
Pia Wieck (LP) 2018-04-03 14:18
Daniel Moius 2018-03-30 17:46
Staffan Anderberg 2018-03-26 22:25
Henrik Åkermark 2018-03-26 20:27
Hans Lefvert 2018-03-26 11:29
Christina Rosenquist 2018-03-26 09:50
Karin Wallgren 2018-03-26 08:59
Anders Bergstedt 2018-03-26 07:32
Olov Rahlén 2018-03-25 16:43
Äta. Bo. Sevärdheter. Barn på ön. Resa till Lidingö. Fakta
Annonser från Google