tisdag 28 augusti 2018 11:03
Majoriteten har sedan en tid tillbaka arbetat med att rusta upp Lidingövallens idrottsområde och byta ut dagens löparbanor, som är i dåligt skick, till en modern och ändamålsenlig friidrottsanläggning med 400-metersbanor. Det är en viktig satsning för såväl föreningsliv som skolidrotten. Att Lidingö idag saknar en sådan anläggning ser vi som ett problem. Ett annat problem är att föreningslivet på Lidingö har fått leva med för många temporära lösningar. När vi nu satsar på Vallen vill vi skapa en bra anläggning som håller över tid. Det kommer vi prioritera om vi får väljarnas mandat att styra i fyra år till.
Enligt de ursprungliga planerna skulle byggnationen av de nya löparbanorna redan vara igång. Tyvärr har arbetet försenats av flera olika orsaker. Till följd av den överhettade byggmarknaden och nya förutsättningar kommer de budgeterade 35 miljonerna inte att räcka. Vi kommer därför arbeta tillsammans med de föreningar som finns på Vallen föreningslivet för att lösa finansieringen på bästa sätt.
Lidingövallens upprustning är ett av många dyra projekt på Lidingö. För att lämna utrymme för andra satsningar kommer vi därför att dela upp projektet. Vi kommer att inleda med att bygga själva löparbanan med tillhörande investeringar och avvakta med parkeringsplatser, cykelbanor och parkanläggningar utanför området.
I takt med att stadens investeringar i våra idrottsområden ökar kommer hyrorna att öka. Därför kommer vi att ta fram en ny policy för hyressättning på våra idrottsområden så att alla som nyttjar dessa ytor får långsiktiga förutsägbara och transparanta ekonomiska ramar.
Föreningslivet är starkt på Lidingö och gör en mycket viktig insats för öns unga. Det är viktigt att vi tillsammans skapar goda förutsättningar för den verksamheten.
Daniel Källenfors (M)
Hans Barje (M)
Birgitta Sköld (LP)
Carl-Johan Schiller (KD)
Daniel Lindgren 2018-08-30 11:42
Rebecka Öberg 2018-08-30 08:32
Ingmar Veinberg 2018-08-29 16:29
Nathalie Rohlén 2018-08-29 09:50
Iréne Borgenvik Sverigedemokraterna Lidingö 2018-08-28 18:31
Äta. Bo. Sevärdheter. Barn på ön. Resa till Lidingö. Fakta
Annonser från Google