lördag 25 augusti 2018 18:10
Det är helt naturligt att de politiska partierna är olika, tycker olika och med olika utgångspunkter. Men det finns fall då företrädare för politiska partier bedriver frågor som visar på totalt omdömeslöshet och är närmast oroväckande. Detta gör att man, både som Lidingöbo och som politiskt engagerad, förlorar förtroendet för politikerna.
Ett av Centerpartiets toppnamn i höstens val till kommunfullmäktige är även ledare för en organisation som arbetar för legalisering av cannabis. Lidingö är en kommun som redan har stora problem med narkotikabruk bland unga.
Det vanligaste är att förespråkare av cannabis-legalisering lyfter argument i stil med att det är viktigare att missbrukare erbjuds vård istället för fängelsestraff, som ett skäl för legalisering av denna narkotikaklassade drog. De använder resonemang som är byggda enbart utifrån de befintliga missbrukare som lever i denna problematik. Det är som att säga till barnen att ”Det är lugnt att röka, ni kan få missbruksvård senare när det behövs!”. Barn och unga väljs bort i debatten, till förmån för de som redan hamnat på botten.
Cannabis och andra cannabinoider är droger som ofta marknadsförs som ofarliga och beskrivningen av skadligheten görs förminskande. Bruk av cannabis leder till försämrad inlärningsförmåga och minskad intellektuell kapacitet, enligt Folkhälsomyndigheten. Drogen kan i allvarligare fall även utlösa allvarliga psykiatriska sjukdomar som schizofreni och psykos.
Vi vet att föräldrar är måna om sina barn. Vi vill att barn ska gå i skolan och bli klokare, inte röka gräs och förstöra hjärnan.
Det blir allt vanligare att unga testar denna typ av drog. Polisen ser att en orsak som har stor betydelse är att den som vill köpa droger inte längre behöver beblanda sig med kriminella. Det är enklare att få tag på narkotika, via nätet kan man fortfarande känna sig som en individ som inte ingår i en kriminell kontext och ändå komma över kriminella varor. Tack vare att det är olagligt idag så är det sannolikt betydligt färre som brukar cannabis eller tyngre droger än om det vore avkriminaliserat. Man kan inte heller förneka det faktum att cannabis är en första inkörsport till tyngre droger.
Att legalisera Cannabis sänder helt fel signaler till våra unga. Man avstår i hög utsträckning droger av den enkla anledningen att det är olagligt och således någonting dåligt. Man vill inte vara kriminell.
Det är vanskligt att ett etablerat parti har toppkandidater som vill tillåta bruk av droger. På plats 7, på Centerpartiets lista, finns distriktsordförande för Centerpartiets Ungdomsförbund (CUF) Storstockholm – en organisation som förespråkar ett legaliserande av cannabisförsäljning samt ett slopande av rättsliga påföljder för bruk av narkotika. - ”Som ung vill jag såklart driva de frågor som faktiskt påverkar Lidingös ungdomar.” Säger hon i en intervju. Och det tänker hon bokstavligt talat göra. Vi säger bestämt nej till drogliberalism och
vi tar avstånd från sådan politik som bokstavligen påverkar Lidingös ungdomar.
Karl Brunnberg (KDU Lidingö)
Jakob Petersén 2018-09-09 17:47
Jakob Petersén 2018-09-09 16:01
Christer Mohlin (oberoende ledamot KF) 2018-08-27 15:52
Iréne Borgenvik Sverigedemokraterna Lidingö 2018-08-27 15:04
Patrik Buddgård (C) 2018-08-27 10:41
Anna-Britta Bergman 2018-08-27 09:06
Karl Brunnberg 2018-08-26 14:22
Karin Wallgren 2018-08-26 11:23
Caroline von Seth, Distriktsordförande CUF Storstockholm 2018-08-26 10:51
Karin Wallgren 2018-08-26 08:48
Christer Mohlin (oberoende ledamot KF) 2018-08-25 20:14
Äta. Bo. Sevärdheter. Barn på ön. Resa till Lidingö. Fakta
Annonser från Google