Årets mest prisvärda vin tipsar Göran Borgenvik, Lidingösidans vinkrönikör, om i mars månads krönika. Perfekt för den som vill dricka vin till någon asiatisk rätt. Vinet finns naturligtvis på Systemet på Lidingö. Till lammgrytan passar månadens röda vin och till Saint Agur, grönmögelostarnas drottning, är en Château Menota exakt rätt.
Art.nr 6381 Gnarly Head, 89 kronor, årgång 2016, årets mest prisvärda vita vin 2017, KÖP. Producenten Gnarly Head Cellars har sitt säte i staden Lodi i delstaten Kalifornia, USA. Lodi har ca 65 000 invånare. Vinet består av 100% Viognier, en druva som har sitt ursprung i Rhône, Frankrike och som ofta blandas med Chardonnay. Den används ofta som inblandningsdruva i röda viner. Här har vi ett underbart fruktigt vin med toner av aprikos, gråpäron och har en fantastisk blommig doft. Lagrat på ståltank och med en sockerhalt på 6 gram/liter. Alk.halten är på 13,5%. Servera den väl kyld till en asiatisk rätt som tilltalar dig. Finns i centrum och lagringsbart i 1-2 år!
Art.nr 2525 Baron de Lay Reserva, 119 kronor kostar en flaska och vi har årgång 2013. En spansk trotjänare från området Rioja, som har funnits på bolagets hyllor i 14 år. Detta vin är en Reserva vilket innebär att det måste ha lagrats minst tre år innan det ges ut, varav ett av dessa år på ekfat. Alk.halten är på 13,5 % och en sockerhalt på 2 gram/liter. Druvorna i detta vin är 90% Tempranillo och 10% Garnacha. Ett fruktigt vin med inslag av körsbär, vanilj, tobak, fat, kaffe och har en lång eftersmak. Ett eller ett par glas av detta vin till lammgrytan med vitlök, mums i dessa tider. Vinet kan du lagra upp till sju år eller så dricker du det direkt efter inköpet på Lidingö.
Art.nr 4087 Château Menota och endast 129 kronor för 750 ml och årgång 2011. Ett mycket prisvärt sött dessertvin från Frankrike, Bordeaux och appellationen Graves. Har en alk.halt på 14% och sockerhalten är 64 g/l. En druvblandning på 60% Sémillon, 30% Sauvignon blanc och 10% Muscadelle. Ett mycket fruktigt vin med karaktär av torkade aprikoser, honung, apelsin och saffran. Perfekt till en Saint Agur, grönmögelostarnas drottning, en modern fransk ost som utvecklades 1988 i Jurancon vid Pyrenéerna. En öppnad flaska kan förvaras i kylen under ett par månader. Sektion 29 och hyllplats 12 på Friggavägen 24.
Text: Göran Borgenvik
Den som vill komma i kontakt med skribenten för en vinprovning kan skriva till borgenvik@comhem.se eller ringa 0733-31 53 38.
Äta. Bo. Sevärdheter. Barn på ön. Resa till Lidingö. Fakta
Annonser från Google