Väder Lidingö

Lidingö måndag 1 december 2025 v. 49

Senaste kommentaren - Se fler

Lidingö på femte plats i Ung Företagsamhet

torsdag 26 april 2012 16:30

Lidingö har i år klättrat från femtonde till femte plats bland länets kommuner när det gäller kommunernas arbete med entreprenörskap i skolan. Sigtuna kom etta, före Haninge och Södertälje. Utbildningskonceptet “UF-företagande” ger gymnasieungdomar i åldern 16-20 år möjlighet att driva ett eget företag i utbildningssyfte under ett läsår.

Organisationen “Ung Företagsamhet” rankar årligen kommunernas arbete med entreprenörskap i skolan utifrån den procentuella andelen UF-företagare, antal UF-lärare per elev och elevernas resultat i både regionala och nationella tävlingar, samt hur de arbetar med entreprenörskapsundervisning i grundskolan.

De kommuner som är i topp har arbetat med kvaliteten på entreprenörskapsutbildningen och inte bara med kvantiteten. För att lyckas i kommunrankingen måste alla parter i kommunen – lärare, elever, skolledare och kommunpolitiker – dra åt samma håll.

– Vi har arbetat hårdare med entreprenörskap i skolan rent generellt, men särskilt genom att uppmuntra till entreprenörskap i grundskolan. Tidigare har Ung Företagsamhet endast gällt gymnasienivå säger Lidingö stads näringslivschef Cristina Erikson.

Under SM-dagarna 14-15 maj i UF-företagande, som hålls på Älvsjämässan, samlas 800 gymnasieelever från hela Sverige för att nätverka och tävla mot varandra i en rad olika företagstävlingar. SM i UF-företagande är finalen för de elever som har tävlat med sitt UF-företag på någon av de 24 regionala UF-mässor som genomförts under våren.

Dela Lidingö på femte plats i Ung Företagsamhet

Kommentera

Fler artiklar från Lidingö

Upplev Lidingö

Äta. Bo. Sevärdheter. Barn på ön. Resa till Lidingö. Fakta

Senaste kommentarerna

Annonser från Google